صنعت نگین(آهنگری،جوشکاری) :: 8 نکته بسیار مهم آموزش جوشکاری برق که حتما باید بدانید!
Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت

صنعت نگین(آهنگری،جوشکاری) :: 8 نکته بسیار مهم آموزش جوشکاری برق که حتما باید بدانید!
 
چت روم
:
:
:
وضعیت آب و هوا


اوقات شرعی
لینک دوستان
8 نکته بسیار مهم آموزش جوشکاری برق که حتما باید بدانید!
به نام خدا
پوشش مناسب حین کار:

داشتن پوشش مناسب برای ایمنی در هنگام جوش برای محافظت از اشعه ماوراء بنفش ساطع شده از قوس جوشکاری خیلی موثر است. بدون لباس آستین دار شما دچار آفتاب سوختگی خواهید شد. از  کلاه های ایمنی با قابلیت تنظیم لنز استفاده کنید تا در هنگام انجام جوشکاری بدون آسیب رساندن به چشم، به راحتی مشاهده کنید که چه انجام می دهید. یکی دیگر از راه های حفاظت از چشم استفاده از عینک محافظ در زیر کلاه جوشکاری است. چون امکان دارد قسمتی از فلز که پلیسه دارد به چشم شما اثابت کند. همچنین استفاده از دستکش برای محافظت از دستها ضروریست.
تمرین جوشکاری خوب

در جوشکاری معمولا فقط به دنبال ایجاد یک خط مستقیم نیستیم. در عوض با انبر جوشکاری اتصالات حلقه ای شکل ایجاد کنید. در واقع به دنبال انجام یک حرکت دایره ای گسترده باشید. این امر موجب می شود جوش شما استحکام بیشتری داشته باشد. با استفاده از این تکنیک شما یک خط جوش زیبا و بودن عیب خواهید داشت.
آماده شدن جهت انجام جوشکاری قبل از شروع آن
 • چند نکته وجود دارد که اگر قبل از اجرای جوشکاری به آنها توجه کنید می توان موفقیت خوبی داشته باشید.
 • سطح فلز خود را تمیز کنید. با استفاده از برس سیمی، سنباده و محصولات مناسب برای تمیز کاری این عمل را می توان انجام داد.
 • محلی را که تمیز کردید با یک بتونه بپوشانید. چراکه فلز را بعد از تمیز کاری روی زمین قرار می دهید که امکان دارد آلوده به گرد و غبار و محصولات خوردگی شود.
 • نوک الکترود را چک کنید که آلودگی نداشته باشد. این امر امکان دارد به تمیزی جوش شما آسیب برساند.
انتخاب الکترود مناسب:

برای انجام جوشکاری با توجه به نوع فلز باید الکترود با قطر مناسب انتخاب کنید. برای فلزات نازک از الکترود با قطر کم و نیز برای فلزات ضخیم، از الکترود با قطر زیاد استفاده کنید. همچنین دقت کنید جنس الکترود انتخابی با فلز جوشکاری شما مطابقت داشته باشد. برای مثال اگر قصد جوش دادن آلومینیوم را دارید از الکترود آلومینیوم استفاده کنید.

جوشکاری-زیر-آب

رفع مشکلات احتمالی:

ممکن است در هنگام جوشکاری مشکلات متعددی رخ بدهد. امکان دارد که یک جوش استحکام مناسب را نداشته باشد و یا اینکه به خوبی پر نشده باشد. در این موارد شما نیاز دارید علت بوجود آمدن این مشکلات را بدانید تا آن ها را برطرف کنید. مشکلاتی که امکان دارد رخ دهد عبارتند از :

سوراخ شدن فلز در حین جوشکاری:

این مشکل به جهت بالا بودن آمپر دستگاه می تواند باشد. بالا بودن آمپر می تواند باعث ایجاد گرمای بسیار بالا شده و فلز جوش شما را سوراخ کند. علت دیگر این مشکل می توان سرعت پایین تغذیه الکترود باشد.

گل نگرفتن جوش و یا آلوده شدن نوک انبر جوش به فلز:

در این مورد نیز امکان دارد که میزان ولتاژ کاری بالا و یا سرعت تغذیه الکترود پایین باشد. اگر فلز زیادی به نوک انبر شما می آمیزد نشانه انجام اشتباه فرآیند است.

 لگد زدن انبر به جوش:

این مورد می توان در اثر ولتاژ بسیار پایین و سرعت تغذیه الکترود بسیار بالا باشد، رخ دهد. از نشانه های دیگر این مورد این است که جوش فقط در قسمت بالای اتصال می نشیند و شما به راحتی با انگشت می توان آن را بردارید. این نشانه ها بیان گر ایجاد یک جوش ضعیف است که حتما باید تعمیر شود.

به صدای جوش خود گوش دهید:

یک جوش خوب صدایی پایدار دارد که خیلی بالا و پایین نمی شود. صدایی شبیه به سرخ کردنی. برخی جوش ها که باید از آن ها پرهیز کنید صدایی شبیه به صدای بلند گاز یا فشفشه دارد. هریک از این ها بیان گر یک جوش با عیب و نقص است. اگر شما مهارت کافی داشته باشید می توانید با گوش دادن به صدای یک جوش بگویید که آن خوب است یا مشکل دارد.
دقت بیشتر در جوشکاری بالای سر:

در جوشکاری بالای سر حساسیت ها بیشتر است قطرات فلز از حوضچه جوش ذر این حالت دیر تر از وضعیت قائم فرو می چکد جوشکاری بالای سر تقریبا به همان شیوه جوشکاری در وضعیت افقی است با این تفاوت که بلاید تا حد امکان حوضچه مذاب را کوچک نگه داشت.
در مواجه با برق زدگی چشم بایدچکار کنیم؟
 1. در اولين قدم،بايد چشمها رو خوب با آب بشوريد، خشك كنيد، و با پارچه اى تميز بطور كامل چشمهاتون رو ببنديد.
 2. براى حدود ٨-١٢ ساعت بايد چشمها بطور كامل با پارچه بسته باشن، طوريكه هيچ نورى وارد چشم نشه! اينكه برخى افراد فقط به يك اتاق تاريك ميرن و استراحت ميكنن فايده اى نداره! بلكه بايد چشمها كامل با پارچه تميز بسته بشه، بطوريكه فرد پلك هم نزنه!
 3.  از يك مسكن قوى مثل استامينوفن كدئين يا ايبو بروفن حتما استفاده كنيد! تا هم درد چشم كمتر بشه هم بتونيد بخوابيد! (هر ٦ ساعت يك يا دو قرص)
 4.  هر ٦ ساعت بانداژ چشم رو برداريد، ترشحات جمع شده رو پاك كنيد و مجدد چشم رو با پارچه ببنديد
 5. به هيچوجه از قطره هاى بى حس كننده چشم استفاده نكنيد! بسيارى از بيماران بطور سرخود قطره ى (تتراكايين) رو از داروخانه ميگيرن و توى چشم ميريزن! يا از شما بعنوان پزشك ميخوان كه براشون نسخه كنيد! يادتون باشه نسخه كردن اين قطره تتراكايين ممنوعه! وحتى پيگرد قانونى داره! اين قطره فقط بايد درمركز درمانى،اونهم براى جراحيهاى چشم استفاده بشه!
  خطر بزرگ استفاده ازين قطره، سوراخ شدن قرنيه است!
  پس يادمون باشه كه هنگام برق زدگى چشم،فقط چشمها رو ببنديم و مسكن بخوريم! معمولا بعد از ١٢ساعت اين مشكل برطرف ميشه و عارضه خاصى بجا نميذاره! اما استفاده از قطره تتراكائين،باعث آسيب جدى قرنيه ميشه!

منبع : هنرفردی
تاریخ انتشار: 1399/03/19 || بازدیدها: 0
پانل کاربران
فراموشی کلمه عبور
عضویت
نظر سنجی
آمار سایت

» بازدید امروز : 9
» بازدید دیروز : 0
» بازدید هفتگی : 29
» بازدید ماهیانه : 114
» بازدید سالانه : 1387
» کل بازدیدها : 2758